Premii Naționale pentru medicină

Șase din cei treisprezece laureați ai Premiului Naţional din acest an activează în sistemul sănătății. Comisia pentru decernarea distincțiilor a desemnat câștigătorii. Lista învingătorilor urmează a fi aprobată la una din ședințele Executivului.

În acest an, cele mai multe premii, șase la număr, vor fi acordate specialiștilor din sistemul sănătății, care au demonstrat exemple de competență în lupta cu COVID-19. În domeniul culturii au fost desemnați 5 câștigători și câte 1 câștigător în domeniile știință și sport.
Ținând cont de criza pandemică și presiunile asupra sistemului de sănătate, autoritățile au venit cu inițiativa de a extinde numărul de laureați ai Premiului Național în domeniul medical.

Membrii Comisiei au examinat dosarele a 34 de candidați din domeniile știință, cultură, medicină și sport. Conform regulamentului, membrii Comisiei şi-au exprimat opinia prin vot secret. În funcție de evoluția situației epidemiologice, Comisia va lua o decizie privind modalitatea de organizare a Galei.

Premiul Naţional, în valoare de 100 mii lei, se acordă anual de Guvern în semn de recunoștință și gratitudine pentru rezultate remarcabile ce au contribuit substanțial la promovarea imaginii țării pe plan internațional și au avut un impact considerabil asupra progresului științific.