Font Mărit
Alb - Negru
Cursor vizibil

Ajutoare pentru combaterea pandemiei

23/12/2020

Centrele de sănătate din Strășeni și Fălești au beneficiat de 200.000 de măști și peste 900 litri de dezinfectant din partea Uniunii Europene. Donația, în valoare de peste 13 mii dolari, a fost făcută prin intermediul Programului regional „Împreună împotriva stereotipurilor de gen și a violenței în bază de gen”. 

Donația va ajunge la 78 de medici de familie și 215 asistenți medicali din ambele raioane și îi va ajuta să presteze servicii medicale în siguranță.

„În aceste vremuri dificile, Uniunea Europeană continuă să ofere sprijin în procesele de răspuns la pandemia COVID-19. Cu ajutorul eforturilor și asistenței oferite prin intermediul programului regional „Împreună împotriva stereotipurilor de gen și a violenței în bază de gen”, ameliorăm dificultățile cu care se confruntă medicii de familie din raioanele Strășeni și Fălești, care luptă împotriva acestei pandemii”, a declarat Victoria Neaga, manager de proiect și punct focal pe gender la Delegația Uniunii Europene.

„COVID-19 a lovit puternic întreaga societate, în mod special – sistemul medical. Prin această donație de echipamente de protecție, care sunt vitale pentru doctori în acest moment, vrem să le arătăm că nu sunt singuri, că pot conta pe solidaritatea și suportul nostru”, a menționat Violeta Terguță, coordonatoarea Programului regional „Împreună împotriva stereotipurilor de gen și a violenței în bază de gen”.

Președinții raioanelor Strășeni și Fălești au declarat că această donație reprezintă un sprijin major acordat centrelor de sănătate. „Suntem convinși că atâta timp cât medicii antrenați în prima linie vor avea suficiente echipamente de protecție pentru a fi protejați de infecție, situația în care ne-am pomenit în lupta cu epidemia se va sfârși cu bine. Împreună vom reuși”, a menționat Sergiu Fântână, președintele raionului Fălești.

În acest moment, centrele de sănătate din Strășeni se confruntă cu o lipsă acută de echipament de protecție. Grație donației, medicii își vor putea exercita meseria în siguranță, iar părinții, care vin împreună cu copiii la medic, să fie protejați”, a spus Pavel Tamaciuc, președintele raionului Strășeni.

Lotul de echipamente medicale a fost procurat din fondurile Uniunii Europene și este parte din seria de acțiuni de răspuns la pandemia COVID-19 realizate de UNFPA Moldova în cadrul programului regional Împreună împotriva stereotipurilor de gen și a violenței în bază de gen”, finanțat de Uniunea Europeană și implementat de UN Women și UNFPA Moldova.

Totodată, Spitalul Clinic Republican „Timofei Moșneaga” a primit trei ventilatoare pulmonare din partea autorităților de la Berlin prin intermediul Ambasadei Germaniei la Chişinău.

Medicii anesteziologi-reanimatologi și bioinginerii au asistat la un instructaj privind modul de utilizare a dispozitivelor. Cele trei aparate vor fi repartizate în secțiile de Terapie Intensivă COVID-19.

Mai multe dispozitive medicale moderne vor ajunge și în spitalele din UTA Găgăuzia – administrația orașului Sankt Petersburg va oferi 5 aparate pentru respirație artificială.

Spread the love