Donații pentru combaterea pandemiei

210 pulsoximetre și 330.000 de mănuși au fost repartizate în toate spitalele, mai multe maternități și alte instituții medicale din țară. Donația vine din partea Uniunii Europene și OMS în cadrul inițiativei UE „Solidari pentru sănătate” de combatere a pandemiei COVID-19 în țările Parteneriatului Estic, inclusiv Republica Moldova.
Pulsoximetrul măsoară pulsul și nivelul de saturație de oxigen în sânge. Majoritatea oamenilor trebuie să aibă o saturație în oxigen de cel puțin 89-90% pentru a-și menține celulele sănătoase. Pulsoximetrul este practic primul dispozitiv medical aplicat pentru a monitoriza pacienții bolnavi de COVID-19 și nu numai lor, inclusiv cei încadrați în terapia cu oxigen.

Cele 330.000 mănuși au fost repartizate în toate spitalele și alte instituții medicale din țară.
Republica Cehă a oferit țării noastre echipamente de protecție pentru personalul medical și beneficiarii Centrelor de plasament temporar pentru persoanele cu dizabilități din Bădiceni (Soroca), Brânzeni (Edineț), Bălți și Cocieri (Dubăsari), în sumă totală de 588.161 lei. Donația include măști, mănuși, costume de protecție, dezinfectanți pentru mâini și suprafețe, halate și șorțuri de unică folosință, viziere.
La evenimentul de donare, Viorica Dumbrăveanu, ministrul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale a menționat : „Îmi exprim recunoștința pentru suportul oferit de poporul ceh Republicii Moldova, în contextul luptei cu pandemia COVID-19. Acest gest vine în sprijinul autorităților de a consolida măsurile de prevenire și control a COVID-19 în instituțiile rezidențiale, prin asigurarea cu echipamente de protecție și instruire în utilizarea corectă a acestora”.
Ambasadorul Republicii Cehe în Republica Moldova, Zdeněk Krejčí a declarat: „Donația oferită este parte a proiectului „Răspunsul COVID-19 – Ajutăm oamenii cu dizabilități să facă față pandemiei”, ce are drept scop reducerea răspândirii COVID-19 și atenuarea efectelor pandemiei asupra profesioniștilor din domeniul sănătății și a persoanelor cu dizabilități din Moldova. În plus, proiectul prevede instruirea personalului medical și a beneficiarilor instituțiilor rezidențiale privind măsurile de prevenire a răspândirii COVID-19”.
De asemenea, pe 3 noiembrie 2020, Republica Cehă a oferit o donație de 21 de paturi multifuncționale pentru secțiile de terapie intensivă a Spitalelor Raionale Căușeni și Călărași, în valoare de 390.000 mii euro.