Stare de urgență în sănătate publică

Purtarea măștilor de protecție în toate spațiile publice, respectarea igienei mâinilor și păstrarea distanței fizice de cel puțin 1m între persoane, rămân măsuri obligatorii pentru populația Republicii Moldova, chiar și după anularea stării de urgență. Comisia Națională Extraordinară de Sănătate Publică a instituit stare de urgență în sănătate publică la nivel național din 29 aprilie.
Totodată, CNESP a mandatat comisiile teritoriale să ia decizia de a institui stare de urgență în sănătate publică la nivel local, acolo unde numărul infectărilor depășește 1 caz raportat la 1000 de locuitori.
Rămân în vigoare și toate măsurile de trecere a frontierei de stat – cu prezentarea, la intrarea în Republica Moldova, a testului PCR negativ la COVID-19 efectuat cu cel mult 72 de ore înaintea îmbarcării, sau completarea fișei epidemiologice și respectarea celor 2 săptămâni de autoizolare.
Procesul educațional se va desfășura în baza scenariilor stabilite anterior de Ministerul Educației, Culturii și Cercetării, iar în localitățile în care se atestă gradul de alertă Cod Roșu, se va trece la instruirea online, cu excepția instituțiilor de educație timpurie.
Potrivit autorităților, organizarea și efectuarea programării populației pentru imunizarea împotriva COVID-19 în zilele de luni – sâmbătă, în intervalul orar 09.00 –18.00, e o măsură obligatorie.
Documentul integral cu măsurile dispuse de Comisia Națională Extraordinară de Sănăatte Publică a Republicii Moldova îl puteți consulta aici.